ELİF SAĞLIK / POLONYA
ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ

Merhabalar Ben Elif Sağlık. 22 Yaşındayım. Ufuk Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri 4.sınıfım. 2018-2019 Yılında 1.dönem Polonya’nın Lublin şehrinde sınıf arkadaşımla birlikte Erasmus yaptık.

Başvuru sürecim ve bu süreçte izlediğim adımlar

Öncelikle İngilizce yeterlilik sınavına girerek okulumuzun açtığı Erasmus başvurusunda bulunduk. İkimiz seçildikten sonra gideceğimiz okulun Erasmus danışmanı ile İngilizce ve mail kurallarına uyarak iletişim kurduk. Danışman bize davet mektubu gönderdikten sonra buradaki vize sürecimizi başlattık. İşlemlerimizin hızlı olması için vize danışman firması aracılığıyla hallettik. Vizemiz geldikten sonra danışman ile mailleşerek yurt odamız ayarlandı. Bütün belgelerimiz hallolduktan sonra gideceğimiz ülkenin biletini aldık ve yola koyulduk. Burada sürecimizi hızlandıran en önemli neden yeterli İngilizcemizin olması ve sürekli araştırma yapıyor olmamızdır.

Hazırlıklarımız ve misafir olacağımız ülkeye ulaşma

Gideceğimiz şehrin açılmış olduğu çeşitli Facebook gruplarından orada ne almamız gerektiğine dair listeler hazırladık, aynı zamanda aynı şehirde Erasmus yapmış olanlarla birçok konuşma yaptık ve deneyimleri bize çok yardımcı oldu. Belgeleri hazırlarken aynı şekilde onların yönlendirmeleriyle işlerimizi hallettik. Bavul ölçülerimizi biletimize göre ayarlayıp ailemizle de vedalaştıktan sonra havaalanına doğru yola koyulduk. Havaalanlarındaki fiyatları bildiğimizden dolayı nereye gittiysek sürekli yanımızda erzakımız hazırdı. Uygun fiyatlı gittiğimiz için aktarmalı biletlerde bekleme süreleri çok uzun oluyor. Okullar 1 hafta geç açıldığı ve yurt da bizi kabul etmediği için 1 hafta otelde kalmak zorunda kaldık böylece şehri tanıma ve gezme fırsatımız olmuş oldu.

Anılarım ve deneyimlerim

Hayatımın bir döneminde Erasmus deneyimini yaşamak istiyordum. Bu deneyimden olumlu sonuç almak için gittiğiniz yer ve okulunuzun eğitim durumu çok önemli. Benim gittiğim okulda genellikle Ukraynalılar ve çeşitli ülkelerden gelen yabancılar vardı, biraz Rusça ve İngilizce bilgim ile arkadaşlarımla iletişimde bulunduk, yeri geldi yardımlaştık ve gezdik. Hala iletişim halindeyiz ve onları tanıdığım için gerçekten çok memnunum. Öğretmenler zaten Erasmus’lu öğrencilere çok toleranslı davranıyorlar. Bu deneyimi yaşadığım için mutluyum, birçok anı biriktirdik. Yurdumuzda kendi mutfağımız olduğu için arkadaşımla beraber yemek yaptık, çeşitli Avrupa şehirlerini günübirlik otobüs ile gezdik. Bazı ülkelerde kalacak yer bulduk ve birkaç gün onlarda kaldık. Erasmus biraz da aslında cesaret işi diyebilirim. Harika geçirdiğim zamanları ve biriktirdiğim anıları ileride birilerine anlatıyor olmak çok güzel bir şey.

Tavsiye

Erasmus yapacaklara tavsiyem öncelikle yeterli düzeyde İngilizce bildiğinizden emin olun. Gideceğiniz ülkelerde bazen İngilizce dilini hiç bilmiyorlar o yüzden yerel halk ile konuşabilmek için bile oranın dilini biraz da olsa öğrenmeniz gerekiyor. Daha sonra bolca araştırma yapmak ve daha önce Erasmus  deneyimi yaşayanları bulup onlarla irtibata geçmeniz çok büyük önem arz ediyor. Bu süreci tek başınıza yöneteceksiniz o yüzden bu sorumluluğu ve özgüveni kendinizde bulmanız gerekecek.