ELİZ ATLI
ROMANYA ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ

Merhabalar, ben üniversitemiz hukuk fakültesi 4.sınıf öğrencisiyim. Geçtiğimiz yılın Bahar Dönemini Romanya’nın Köstence kentinde yer alan “Universitatea Ovidius din Constanța”da tamamlama imkanını yakaladım. Bu yazımla Erasmus Öğrenim Hareketliliğine katılmak isteyen arkadaşlarımızı bilgilendirmek isterim.

Önceleri aklımda Erasmus’a gitme gibi bir fikir yoktu, hem fakültemin diğer bölümlere göre biraz daha bölgesel kalması ve burada aldığımız temel derslerin karşılığını orada tamamlayamamamız beni ilk başlarda ürkütüyordu. Daha önceden Erasmus hareketliliğinden yararlanan arkadaşlarımla ve ailemle konuştuğumda bu endişelerimin yersiz olduğunu ve böyle bir deneyim yaşamamı istediler. Ben de hemen okulumuzun Erasmus Koordinatörlüğüyle iletişime geçtim.

Öncelikle hareketlilikten yararlanmak için okulun kendi bünyesinde açtığı yabancı dil sınavından geçerli puanı almanız, ilan edilen takvim çerçevesinde başvurularınızı yapmanız ve vize ile ilgili işlemlerinizi tamamlamanız gerekiyor. Sonra karşı okulun istediği evrakı (Pasaport fotokopisi, yurt belgesi, Learning Agreement vb.) bölüm koordinatörünüz eşliğinde tamamlayıp online ortamda gideceğiniz okula iletmeniz gerekiyor. Romanya’daki üniversitenin diğer okullardan farklı bir uygulaması vardı, o da okulun Erasmus Ofisiyle Skype üzerinden yapılan mülâkat. Mülakatı geçtikten sonra okul sizin kabul işlemlerinizi yapmaya başlıyor.

Mihail Kogalniceanu Havalimanına indiğim zaman beni ESN Constanța’dan talep ettiğim buddy’m karşıladı ve okulun yurduna yerleştirdi. Şehre indiğim an içimi hem bir heyecan hem de bir gerginlik kaplamıştı, çünkü ilk defa böylesine uzun bir yurtdışı yolculuğuna çıkıyordum ve ne ile karşılaşacağımı, kimlerle konuşacağını, insanlarla nasıl iletişim kuracağımı bilemiyordum. Ardından buddy’mle beraber şehir turuna çıktık. Romanya’yı tercih etmemdeki en büyük etkenlerin atasında şehrin tarihi açıdan zengin bir coğrafyaya sahip olması yer alıyordu.

İlerleyen günlerde yapılan tanışma toplantısının ardından ders başı yaptım. Gittiğim üniversitede derslerin hepsi Romenceydi, çünkü orada sosyal bilimlere dahil olan tüm alanlar, kendi ana dillerinde ders vermekteydi. Hocalarımın tavsiye ettiği İngilizce kaynaklardan dönem sonu bitirme ödevlerimi hazırladım, “adli tıp” dersinin de yıl sonu bitirme sınavına girerek dönemimi tamamladım. (sınav dili İngilizceydi).

Ödevlerimin ve sınavımın olmadığı zamanlar, ESN Constanta tarafından düzenlenen ya da kendi kendimize planladığımız etkinliklere katıldım, ayrıca orada verilen ulaşım kartlarının sağladığı avantajları kullanarak Romanya içindeki diğer turistik bölgeleri gezme imkânı buldum. Bu şehirler; Bükreş, Braşov, Bran ve Brăila’ydı. Bunun yanı sıra ESN Constanța bünyesinde açılan A.1.1 Seviyesi Romence kurslarına devam ettim.

Erasmus her alanda bana birçok şey kattı. Orada hayatla bir başına mücadele etmeyi, insanlarla doğru bir şekilde iletişim kurmayı, tek başına yaşamayı öğrendim. İngilizceme sağladığı en büyük katkı, İngilizce dinleme sabrımı arttırdı, konuşma tembelliğimi kırmamı ve kelime haznemin ciddî ölçüde gelişmesini sağladı. Bunun dışında dünyanın her bölgesinde bana bir ev ve aile kazandırdı, onlarla tekrar buluşacağım anı iple çekiyorum.

Benim için Erasmus, 4.5 ay boyunca gördüğüm ve hiçbir şekilde uyanmak / uyandırılmak istemediğim, hayatımda gördüğüm en güzel rüyaydı. Okulumuz herkese böyle güzel ve kolay bir imkân sağlıyorken, yararlanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Aklınıza takılan tüm soruları cevaplamaya hazırım. İstediğiniz zaman benimle iletişime geçebilirsiniz.