GÖZDE NUR ÇIRPANLI
PORTEKİZ ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ

Merhabalar, ben üniversitemiz Hukuk Fakültesi 4. Sınıf öğrencisiyim. Geçtiğimiz dönem Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği çerçevesinde NOVA’da (Universidade Nova de Lisboa – Lizbon) eğitimime devam ettim. Bu yazıyla Erasmus+ katılmaya düşünen arkadaşlara deneyimlerimi aktarmak isterim.

Öğrenim Hareketliliği çerçevesinde Erasmus+ programına katılmak ilk etapta zor bir karardı. Zira Hukuk Fakültesindeki zorunlu ve yıllık derslerimizi gittiğimiz ülkede almamız mümkün değil. Ancak Fakültemizin tanıdığı hak dolayısıyla yıllık derslerin bütünleme sınavlarına girebilecek olmamız ve dolayısıyla dönem kaybetmeyecek olmamız bu konuda bana çok cesaret verdi. Erasmus programına katılmaya Fakültemiz Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Nezahat Demiray’ın desteğiyle karar verdiğimde Erasmus koordinatörümüz Levent Öcal’dan süreçle ilgili bilgi aldım. Bu çerçevede okulumuz Hazırlık Koordinatörlüğünün düzenlediği dil sınavına katılıp gerekli belgeleri de temin ederek başvuruda bulundum.

Erasmus+ ile Portekiz’e gitmeye hak kazandığımda NOVA’nın istediği birtakım belgeleri (transkript, kimlik, sağlık sigortası vb.) online olarak sağlamam, pasaport ve vize için başvuruda bulunmam ve okulumuzla programa dair (hibe vb.) sözleşme yapmam gerekti. Belgeleri gerektiği şekilde toplayabilmek biraz zor olsa da bu süreci de Fakültemiz ve Erasmus Koordinatörlüğünün yardımlarıyla tamamlayabildim. Özellikte burada vize konusuna dikkat çekmek isterim. Erasmus+ dahilinde olmadan yurtdışında öğrenim görmek veya staj yapmak istediğinizde vize süreci çok daha karmaşık ve zorlu olurken Erasmus+ öğrencilerine sağlanan kolaylık sebebiyle vize işlemlerinizi kolayca halledebiliyor ayrıca vize için ücret dahi ödemiyorsunuz!

Başvuruya dair süreci başarılı bir şekilde atlattıktan ve ilk dönemi okulumuzda tamamladıktan sonra sıra Lizbon’a gitmeye geldi. Ankara’da son günüm ve havaalanına yolculuk, her ne kadar stresli ve belki de biraz korkutucu olsa da, bir o kadar da heyecan vericiydi. Neredeyse altı ay boyunca ve ilk defa yurtdışında yaşayacaktım!

Şubat ayının ilk haftası Lizbon’a gidip Fakültemizin hemen karşısındaki (Nova Direito) yurda yerleştim. Nova Erasmus Koordinatörlüğü, yurt görevlileri ve öğrenciler çok yardımsever ve sıcakkanlıydı. Portekizce bilmememe rağmen şehirdeki neredeyse herkesle İngilizce konuşarak anlaşabildim ve her sorunumu çözebildim.

Erasmus öğrencisi olarak Lizbon’da uğramam gereken ikinci durak ise ESN (Erasmus Student Network) ofisiydi. Dünya çapında pekçok şehirde bulunan Network, Erasmus öğrencileri için kurulmuş gönüllü bir organizasyon ve bizlere pekçok kolaylık sağlıyor. ESN üyesi olup kolayca sim kartı edinebiliyor, Network’un anlaşmalı olduğu dünya çapında ve yerel pek çok hizmet vb.’den indirimli yararlanabiliyor, üstelik tüm Erasmus öğrencilerinin bir araya geldiği bir toplulukta yerinizi alıyorsunuz! ESN değince bir Erasmus öğrencisinin aklına ilk gelen de topluluğun bu bitmek bilmeyen etkinlikleridir. Geziler, dil öğrenme amaçlı toplanmalar (language tandem), partiler… Ben bu etkinlikler sayesinde dünyanın her yerinden pek çok öğrenci ile tanıştım ve halen devam etmekte olan arkadaşlıklar kurdum. Almanya, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Lüksemburg, Brezilya, Slovenya, Venezuela, İsviçre, Avusturya, İspanya… ve tabi ki Portekiz’den pek çok insanla arkadaşlık kurup farkı kültürleri tanımak ve bütün farklılıklara rağmen aslında ne kadar da birbirimize benzediğimizi anlamak benim için değerli bir deneyimdi.

Nova’da İngilizce veya Portekizce verilen derslere katılabiliyorduk. Ben Portekizce bilmediğim ve halihazırda İngilizce ders takip etmeye alışık olduğum için İngilizce dersleri seçtim. Fakültenin yüksek lisans derslerinden de seçebildiğimiz için pekçok seçeneğim vardı. Dolayısıyla gereken krediyi tamamlamakta zorlanmadım. Ayrıca fakültemizdeki dönemlik dersler ve Portekiz’de aldığım dersler benzer olduğu için pek çok dersten muaf olabildim.

Okulumuzdan Erasmus+ programına katılmayı düşünen arkadaşlara tereddüt etmemelerini öneririm. Erasmus, zorlukları ve güzellikleriyle hayatınıza pekçok yenilik katacak bir süreç. Erasmus ile ilgili her türlü kafa karışıklıklarınızı gidermeye yardımcı olmaya her zaman hazırım!

‘Erasmus is not one year in your life, but your life in one year!’