PINAR FIRAT / POLONYA
ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ

Merhaba ben Pınar Fırat.  22 yaşındayım,  Ufuk Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri 4. sınıf öğrencisiyim. 3. sınıfın 1. dönemi Polonya’nın Lublin şehrinde WSEI Üniversitesi’nde Erasmus yaptım.

-Başvuru süreci ve bu süreçte izlediğim adımlar;

Üniversiteye başladığımdan beri hep Erasmus yapmak istiyordum ve okulumdaki Erasmus imkanlarına bakmaya başladım. Erasmus için en uygun zamanın 3. sınıf olacağını düşündüm hocalarımın da onayıyla Erasmus’a başvurmaya karar verdim. İlk olarak okulun bu başvuru süreciyle ilgili istediği şartları yerine getirdim bunlardan en önemlisi bir dil sınavından aldığınız not ve okul ortalamanızdı. Bu belgelerle kendi okuluma başvuru yaptım ve başvurum onaylandı  bu süreçleri sınıf arkadaşımla birlikte yaptık. Onaylandıktan sonra karşı okulun Erasmus sorumlusuyla mailleşmelerimiz başladı. Bu maillerde ilk olarak bize bir kabul ve davet mektubu göndereceklerini söylediler. Karşı okuldan davet mektubu gelene kadar bekledik. Davet mektubu geldikten sonra pasaport vize o işlerimizi hallettik bu süreç yaklaşık 1 ayı alıyor. Gidecek arkadaşların sürelerini ona göre ayarlamasını tavsiye ederim.

-Hazırlıklarım ve misafir olacağım ülkeye ulaşım;

Bu süreçte beni en tedirgin eden unsurlar ulaşım gideceğim ülkenin imkanları gibi şeylerdi. Bunları önceden az çok bilmek çok büyük yarar sağlıyor bunun içinde arkadaşımla yoğun bir araştırma içine girdik. Gideceğimiz şehri araştırdık önce o şehirdeki ulaşımı okulu yurdu, bu süreçte en önemli olan kalacak yerdi. Kalacak yer bulmak bizi biraz zorladı. Bir çok yurt yarım dönem olduğu için kabul etmedi, bazıları yer olmadığını söyledi. Gideceğimiz okulumuz yurdundan da önce red aldık, ama gideceğimiz okulun yurduna sık sık mail atarak bizim onların okulunda Erasmus yapacağımızı ve kalacak yer açısından mağdur olduğumuzu dile getirdik ve bize yurtta yer ayarladılar. Yurt olayını çözdükten sonra, sosyal medyadan Erasmus’la ilgili sayfaları takip ettik gideceğimiz şehirde Erasmus yapmış bir çok insana ulaşıp hepsinin tecrübelerini tavsiyeleri dinledik marketten ulaşımına gezilecek yerlere kadar bir çok bilgi edindik. Bu bizim işimizi çok kolaylaştırdı. Giderken götürülmesi gereken malzemeler konusunda da onlardan yardım aldık ve bu doğrultuda valizimizi hazırladık. Ulaşımın daha ucuz olması için farklı ülkeden aktarmalı gitmeyi tercih ettik buda havaalanlarında beklememize neden oldu ama zorlanmadık bizim için deneyim oldu.

-Anılarım ve deneyimlerim

Erasmus bence her öğrencinin deneyimlemesi gereken bir imkan, zorluklarıyla güzellikleriyle hayatınıza birçok katkısı oluyor. İlk başlarda çok zorlandık gerek ülkeye alışmak olsun insana alışmak yemeklere alışmak olsun, tabi ki birde Türkiye’de ailemizi bırakmak gibi etkenler bizi zorladı ama zamanla hepsine adapte olup alıştık ve yeni tecrübeler kazandık yeni insanlar tanıdık bir çok ülkeden yeni arkadaşlıklar edindik. Başka bir ülkenin eğitim sistemini gördük. Değişik bir eğitim sisteminde başarıya ulaşmaya çalıştık. Özgüven ve cesaret kazandık. Tek başına başka bir ülkede tanıdığın insanlardan uzak yaşamayı öğrendik. Bunlar bence çok önemli tecrübeler. Gittiğimiz yerde de sosyal medya sayesinden Bizim gibi Erasmus’a gelen Türk arkadaşlarla buluştuk. Avrupa’nın başka ülkelerine gitme imkanımız oldu. Az parayla ne kadar yer gezebiliriz bunu öğrendik 🙂 otobüsle ülkeler arası yolculuk yapma deneyimi elde ettik.

Tavsiyelerim

-En başta Erasmus yapmak istiyorsanız bu istediğimizi ertelemeden hayata geçirmelisiniz.

Ve bu sürece girdiğinizde çok fazla araştırma yapın, giden insanlarla konuşun edinebildiğiniz kadar bilgi edinmelisiniz.

Gittiğiniz okulun eğitim düzenini araştırın ve hocalarınızla iletişim halinde olmalısınız.

Paranızın kontrolünü iyi sağlayıp gidebildiğiniz kadar çok ülkeye gitmelisiniz.

Umarım güzel ve eğlenceli bir Erasmus süreci geçirirsiniz .