ŞEYMA ASLAN
İTALYA / YAZ STAJI

Erasmus macerama başlarken ilk başta yabancı dil yeterlilik sınavına girdim bunun için Erasmus duyurularını takip ettim. Sınav sonucumu öğrendikten sonra okulumuzun internet sayfasından Erasmus kapsamındaki ülkelere baktım. Derste hocalarımızın anlattıklarından yola çıkarak hangi ülkede staj yapmanın benim için daha avantajlı olacağını düşünerek ayrıca gideceğim ülkenin hukuk sistemine yabancılık çekmemek açısından kafamda bir eleme yaptım. Kara Avrupası hukuk sistemi temelli ülkeleri yani yazılı bir hukuk kuralları birikimi olan, Roma hukukuna dayanan ülkeleri seçtim. Ancak özellikle dikkat edilmesi gereken nokta (bu üniversitelere göre farklılık gösteriyor), bizim üniversitemiz açısından hibe alabilmek için en az 2 ay kalmak gerekiyor ancak ülkelerdeki adli tatil dönemleri farklılık gösteriyor bu yüzden bu dönemleri de göz önünde tutmakta fayda var. Daha sonra CV, İngilizce transkript ve Cover Letter denen sizin neden büroyla çalışmak istediğinizi ve kendinizden kısaca bahsettiğiniz mektubu çeşitli ülkelerdeki hukuk bürolarına gönderdim ki zaten her hukuk bürosunun ortalama olarak istediği belgeler bunlar ama daha fazlasını isteyen yerler de oluyor.

Çalışmak istediğim İtalya’daki kurumdan olumlu yanıt alınca anlaştığımız staj tarihlerinin yazılı olduğu ve staj sorumlumun imzaladığı davet mektubunu Erasmus ofisine teslim ettim ve bundan sonra yapmam gerekenlerin anlatılacağı Erasmus toplantısını beklemeye koyuldum. Bu esnada pasaport/vize işlemlerinizi halledebilirsiniz. Benim pasaportum yeşil pasaport olduğu için vize almama gerek yoktu, İtalya’da 90 güne kadar vizesiz kalabiliyordum ancak bu sırada pasaportumu yeniledim. Erasmus ofisinde yapılan toplantıda Learning Agreement hazırlamam gerektiğini, hibe alabilmek için okulun anlaşmalı olduğu banka şubesinden vadesiz Euro hesabı açmam gerektiğini; staj öncesinde, staj esnasında ve staj sonrasında da teslim etmem gereken belgeler olduğunu öğrendim. Bunları 3 grupta toplayabilirim:

-Staj öncesinde:

  • Mesuliyet sigortası
  • Learning Agreement

-Staj sırasında:

  • Learning Agreement

-Staj sonrasında getireceklerim:

  • Çalışacağım kuruma anlaşılan zamanında ulaşıp/ayrıldığımı gösteren ve staj sorumlumun imzasının olduğu Confirmation of Arrival & Departure belgesi
  • Çalıştığım kurum tarafından verilen staja katılım sertifikası
  • Learning Agreement
  • Stajdan döndükten sonra dolduracağım Nihai Rapor

Erasmus ofisinden bu bilgileri aldıktan sonra staj yapacağım kurumla iletişime geçip konuşmalarımız doğrultusunda Learning Agreement’ı doldurdum ve staj sorumlumun onaylayıp imzaladığı belgeyi okuldaki ilgili hocalarımızın imzasına sunup Learning Agreement’ın staj öncesi kısmını Erasmus ofisine teslim ettim. Ayrıca önceden tecrübesi olan arkadaşlarımın ve Levent Hoca’nın tavsiyeleri doğrultusunda sigorta ve kalacak yer için araştırma yapmaya başladım. Sigortayı hallettikten sonra fotokopisini Erasmus ofisine teslim ettim ve okulumuzun anlaşmalı olduğu bankadan kendi adıma vadesiz Euro hesabı açtım. Finaller bitene kadar İtalya’da staj yapacağımın heyecanını yaşamıyordum; tüm bu süreci tamamlanması gereken belgeler, kalacak yer ayarlaması kısacası bir organizasyon işleminden ibaret görüyordum ancak son sınavdan çıktıktan sonra beni bir heyecan sarmaya başladı ve son hazırlıklarımı yapmaya koyuldum.

İtalya’ya giderken götüreceklerimi hazırladım ve vadesiz Euro hesabıma aktarılan hibeyi anlaşmalı bankadan çekip İtalya’da kalacağım şehir olan Bolonya’daki Türkiye’yle anlaşmalı olan bankanın hesabına yatırdım. İtalya’ya giderken uzun kalacağım için biraz fazla eşyayla gittim. Bavulumda giyecek, hijyen malzemeleri, şapka, kalemlerim ve gerekli olacağını düşündüğüm kırtasiye malzemeleri, okuma kitabı ve bazı ders notlarım vardı ancak bu ders notlarından bir kısmı staj için yararlı olacağını düşündüğüm notlar bir kısmıysa bütünleme ihtimaline karşı yanıma götürdüklerimden oluşuyordu. İşe başladığım ilk günde biraz heyecanlıydım. Staj sorumlum bana etrafı gösterdi ve beni iş arkadaşlarımla tanıştırdı. Herkes çok sıcakkanlıydı ve beni çok iyi karşıladılar. İlk günlerde çalışırken biraz zorlandım çünkü teori ve uygulama biraz farklıydı ama zaman geçtikçe ısınmaya ve okuduklarıma alışmaya başladım. Oda arkadaşlarım ve staj sorumlum sorularım olduğu zaman cevaplıyorlardı böylece bulunduğum ortama dair ve büroda çalıştığım konularla ilgili daha çok fikir sahibi olabiliyordum. Bana verilen dosyaları okuyup Learning Agreement kapsamında benden istenilen araştırmaları yapıyordum. Genellikle İngilizce konuşuyorduk. Çalışmalarımda hocalarımızın ders materyalleri de bana çok yararlı oldu, bu konuda onlarla iletişime geçip kullanmak için izinlerini de aldım.

Hafta içi Bolonya’da stajımı yaparken hafta sonları İtalya’daki farklı şehirleri gezme fırsatım oldu. Bolonya, İtalya’nın merkezinde konumlandığı için trenle rahatça farklı şehirleri gezebiliyordum. Roma’yı gezerken bir gün sinema önünde kalabalığa rastladım ve niçin beklediklerini sordum. Aldığım cevap Once Upon A Time In Hollywood filminin gösterimi olduğuydu ve Leonardo DiCaprio’nun da oraya gelip gelmeyeceğini sorduğumdaysa olumlu yanıt alınca gezmeme heyecanla kaldığım yerden devam edip gösterim saatinde orada olmaya dikkat ettim. Kalabalıkta Leonardo DiCaprio’yu pek seçemesem de film gösteriminde tanıştığım arkadaşlarımla çok keyifli vakit geçirip çok çılgın bir restoran sahibinin ve İtalyan mutfağına ait lezzetli yemeklerin olduğu restoranda karnımızı doyurduk ve keyifli vakit geçirdik. İtalya’da kalış sürecim ve staj sırasında çok güzel vakit geçirdim ve bu tecrübenin bana çok şey kattığını düşünüyorum. Erasmus+ kapsamında staj yapacak arkadaşlarıma duyuruları takip etmelerini ve yabancı dil yeterlilik sınavı tarihini kaçırmamalarını öneririm çünkü ilk aşama bu sınavla başlıyor. Ayrıca İtalya gibi Kara Avrupası hukuk sistemine dahil bir ülkeyi staj yapmak için seçmeleri staj süresince çok yararlı olacaktır, bu şekilde verimli bir staj dönemi geçireceklerine inanıyorum.

Erasmus stajı çok bilinmiyor bu yüzden çalışmaya gideceğiniz yeri de bilgilendirmeniz gerekebilir, çoğu ayarlama öğrenci tarafından yapılıyor, dürüst olmak gerekirse biraz zahmetli bu yüzden en kısa zamanda araştırmalara başlamaları sonrası için çok yararlı olacaktır. Ben bu süreçte belgeleri hazırlarken biriktirip son güne yığmadım bu şekilde emin olamadığım yerlerin tekrar üstünden geçme ve çalıştığım kurumla tekrar konuşma fırsatım oldu. Arkadaşlarıma İngilizce dersleri iyi takip etmelerini öneririm bu şekilde staj sürecime uyum sağlamam çok daha kolay oldu, tabi sadece İngilizce dersler değil tüm derslerden yansımalar gördüm bunu da belirtmek isterim, bunun için hocalarımıza ayrıca teşekkür ediyorum. Yurtdışında staj tecrübesinin kendiniz için yapacağınız en büyük yatırımlardan biri olduğunun garantisini verebilirim. Sadece gelecekteki kariyerinizle ilgili yeni bilgiler öğrenmekle kalmayıp kendi hakkınızda da çok şey öğreniyorsunuz. Staj için İtalya’yı düşünenlere yanlarına mutlaka şapka almalarını tavsiye ederim. Herkese keyifli stajlar dilerim!