ERASMUS+ STAJ İLANLARI

Erasmus+ geniş bir yelpaze dahilinde ülkelere ve bireylere imkanlar sunmakta olan bir programlar bütünüdür. Bu bütünün en çok talep gören parçalarından biri de hiç şüphesiz hibe destekli yaz ve kış stajları olacaktır. Erasmus+ kapsamında Avrupa’da faaliyet göstermekte olan ve bölümünüz ile alakalı bir firma, kurum veya kuruluşta 2 aydan 12 aya kadar staj yapmak için ihtiyacınız olan 4 şeye beraber bakalım.

 

 1. ECHE (Erasmus Charter) sahibi bir üniversitede örgün öğrenci olmak. (Üniversitemiz 2016 yılından bu yana ECHE belgesine sahiptir.)
 2. Lisans için 2.20/4.00, yüksek lisans ve doktora için 2.50/4.00 GNO (Transkriptte GNO görünebilmesi için öğrencinin 1. sınıfı bitirmiş olması gerekmektedir.)
 3. Üniversitemiz Yabancı Diller Koordinatörlüğü tarafından her yıl düzenlenen İngilizce yeterlilik sınavına katılmak ve minimum B1 düzeyinde sonuç elde etmek. (Bahsi geçen sınav bu sene 16 Ekim 2019 tarihinde saat 10.00’da düzenlenecek. Detaylı bilgi için sitemizin duyurular kısmını ziyaret edebilirsiniz.)
 4. Kabul mektubu. (Kabul mektubu öğrencilerin firma ile yapacağı görüşmeler sonucunda ve yine öğrenci tarafından temin edilmelidir. Örnek kabul mektubu “….. isimli öğrenci …… – ……. tarihleri arasında kurumumuza staj faaliyeti yürütmek üzere kabul edilmiştir.” şeklinde olmalı ve firma yetkilisi tarafından onaylanıp imzalanmalıdır.

 

Bir öğrencinin gözünden bakınca Avrupa’da hibe destekli Erasmus+ stajı ile aranızda duran tek engelin bir kabul mektubu olduğunu söylemek mümkün. Ama aslında kabul mektubu edinmek sanıldığı kadar zor değil. Bu hususta size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz bazı büyük staj portallarını aşağıda paylaşacağız.

 

 1. Birleşmiş Milletler
 2. Leo-Net
 3. ErasmusIntern
 4. Eures
 5. Praxis
 6. AIESEC
 7. WayUp
 8. CoolWorks
 9. GoAbroad
 10. AfterCollege
 11. Internships

 

Uluslararası İlişkiler Ofisimizin bu sürecin her aşamasında size yardımcı olabileceğini de hatırlatmak isteriz.